Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody’s, Suriye’ye operasyon öncesi Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Türkiye, terör koridorunu tamamen imha etmek için Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri hazırlıklarına hız vermişti. Moody’s, Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B2″den “B3″e düşürüldüğü, kredi notu görünümünün “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

ENERJİ FİYATLARINDA BASKI OLDUĞU VURGULANDI

Açıklamada, Türkiye’nin dış pozisyonunun özellikle artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak beklenenden daha fazla baskı altında olduğu aktarıldı.

BU YIL YÜZDE 4,5 BÜYÜME BEKLENİYOR

Küresel ortamın daha zorlu hale geldiği belirtilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ve gelecek yıl yüzde 2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody’s, mayıs ayında yayımladığı tahminlerde, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü. Daha önce takviminde Türkiye için değerlendirme tarihi 27 Mayıs olarak belirtilen Moody’s, bu tarihte ülkenin kredi notuna ilişkin güncelleme yapmamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: KIYMETİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 yıl önce yaptığı bir konuşmada kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmişti. Erdoğan, not indirimi hakkında “Puanlamalarınızın kıymet-i harbiyesi yok.” demişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir